Nauji tyrimai Pilių parke

Atgal

Nauji tyrimai Pilių parke

2017-04-07

Gyvenamojoje aplinkoje augantys medžiai dažnai atrodo kaip amžina ir nekintanti  mus supančios aplinkos detalė. Deja, visi medžiai, kokie ilgaamžiai jie bebūtų, atėjus laikui neišvengiamai žūva ir suyra, kaip ir visi kiti gyvi organizmai. Medžių žūtį gali lemti įvairios priežastys: infekcinės ligos, klimatinės sąlygos, vabzdžių pažeidimai, stiprūs vėjai ar įvairios skirtingų aplinkos veiksnių kombinacijos. Siekiant užtikrinti saugią žmogaus gyvenamąją aplinką, labai svarbu kompetentingai ir objektyviai įvertinti urbanizuotuose želdiniuose augančių medžių būklę iki minimumo sumažinant jų keliamas grėsmes.

Kaip rodo praktika, vien vizualaus medžių įvertinimo dažniausiai nepakanka. Daugeliui medžių sveikatingumo problemų sukelia struktūriniai defektai, atsirandantys puviniai. Puvinio išplitimo medyje mastą vizualiai nustatyti yra sunku arba visai neįmanoma, nes dažniausiai pažeidžiama centrinė kamieno dalis. Tikslus puvinio lokalizacijos nustatymas leidžia žymiai tiksliau įvertinti medžio keliamą pavojų ir priimti sprendimą apie tolimesnį jo likimą: palikti augti, sutvirtinti ar šalinti.

Puvinio išplitimui medžio kamiene įvertinti naudojami įvairūs metodai: kamieno gręžimas, akustinė analizė naudojant plaktukus ir kt. Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija Pilių parke inicijuoja novatoriškus medžių sveikatingumo tyrimus naudojant garsinės tomografijos principą. Jis yra šiuolaikinis standartas tarp nedestrukcinių puvinio lokalizacijos nustatymo metodų pasaulyje. Glaudžiai bendradarbiaujant su Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos specialistais tyrimo darbai bus pradėti dar šį mėnesį. Pirmieji bandymai, tyrimams naudoti garsinės tomografijos metodą, kurį pristatė kolegijos specialistai Remigijus Bakys ir Karolis Sivickis, jau padaryti. Garsinis tomografas pateikia medžių skerspjūvio (arba išilginio pjūvio) nuotraukas, rodančias realų puvinio išsidėstymą kamiene.

Be medžių kamieno sveikatingumo tyrimų, rūpinamasi ir jų lajų priežiūra. Subandažuotos, apsaugant nuo galimo skilimo, vieno įspūdingiausių Pilių parko medžių – antro pagal apimtį ir trečio pagal aukštį – Paprastojo klevo, šakos. Nors, neabejotina, kad tai vienas seniausių parko medžių, atlikus preliminarinį tyrimą garsinio tomografo pateikta kamieno skerspjūvio nuotrauka nuteikia optimistiškai – puvinys nėra smarkiai išplitęs.