Susiturėkime ir nelipkime ant šlaitų: bus kaip Gedimino kalne!

Atgal

Susiturėkime ir nelipkime ant šlaitų: bus kaip Gedimino kalne!

2021-07-22

Kalnų parke, į rytus nuo automobilių stovėjimo aikštelės, kas netingi lipa į Stalo kalno šiaurės vakarinį atragį. Toks dažnas laipiojimas šlaitais turi ir liūdnas pasekmes. Susiformuoja erozija, kuri ateityje gali sukelti ir nuošliaužą. Stalo kalno šiaurės vakarinio atragio erozijos židinių sutvarkymas suplanuotas Kalnų parko estrados investicijų projekte. Šiuo metu (nuo 2021-04-29) laukiame Kultūros ministerijos atsakymo dėl šio projekto finansinės vertės padidinimo.

Kad laukimas nebūtų pražūtingas, direkcija jau šį pavasarį suplanavo palei Kalnų parko automobilių stovėjimo aikštelę įrengti pėsčiųjų atitvarus. Jų įrengimas gana brangus malonumas. Apklausus tris tiekėjus, išsiaiškinta, kad tokio atitvaro įrengimo darbai kainuotų mažiausiai 4,8 tūkst. Eur. 2021-03-04 Vilniaus miesto savivaldybės Eismo valdymo poskyrio vedėjo Eduardo Garbovskio iniciatyva įvyko nuotolinis pasitarimas tarp direkcijos, policijos ir Vilniaus miesto savivaldybės atstovų. Pasitarimo metu Vilniaus miesto savivaldybė išreiškė norą, kad direkcija atsisakytų statyti pėsčiuosius atitvarus. Šiam norui pritarė ir policijos atstovai (Sigitas Kūjalis). Vilniaus miesto savivaldybė pasiūlė barjerą sukurti augalų pagalba. Tokiu būdu, direkcija atsisakė ketinimų įrengti pėsčiųjų atitvarus, kurie, direkcijos galva, būtų efektyviausia priemonė apsaugoti Vilniaus piliakalnius nuo erozijos.

Pasikonsultavus su Vadovybės apsaugos departamento specialistais, išsiaiškinta, kad efektyviausi augalai, sukuriantis perimetru barjerą yra gudobelės ir erškėčiai. Tačiau išsiaiškinta, kad šiems augalams suaugti į tankią sieną reikia laiko ir, vargu, tokioje nuošalioje ir dažnai praeinamoje vietoje tai pavyktų. Be to, jų pasodinimas būtų netikslingas, nes, patvirtinus patikslintą Kalnų parko estrados investicijų projektą, gudobeles ar erškėčius tektų išrauti ir vėl persodinti.

Nuo pavasario stebint, kaip ir toliau žalojama viena iš Vilniaus piliakalnių dalių, nuspręsta nebelaukti ir veikti. Tiesiog nusipirkti medinių kuolų ir virvių bei palei Kalnų parko automobilių stovėjimo aikštelės rytinį pakraštį įrengti lengvų konstrukcijų barjerą. Aišku, jis ilgai nelaikys, teks dažnai keisti sulaužytus medinius kuolus ar nutraukytas virves, bet tai žymiai pigiau negu augalai ar pėsčiųjų atitvarai. Visa tai kainavo tik 107 eurus ir dviejų šaunių direkcijos darbuotojų, Vytauto ir Stanislovo, laiką.