Giminės medis – privačių interesų deklaracijai ar prieš kaimynus pasigirti

Atgal

Giminės medis – privačių interesų deklaracijai ar prieš kaimynus pasigirti

2021-03-13

Giminės medis – ne tik turtui pasidalinti ar privačių interesų deklaracijai, bet ir prieš kaimynus pasigirti.

Prieš 500 metų lietuviai save kildino tiesiogiai iš romėnų.

Pagal legendą į Lietuvą atvyko Romos imperatoriaus Nerono (37-68 metai po Kr.) giminaitis Palemonas. Jis su šeima ir dar 500 patricijų apsigyveno prie Nemuno, Jūros bei Dubysos.

Iš Palemono vaikaičių kilo Lietuvos didieji kunigaikščiai, o iš atvykusių Romos patricijų – didikai Goštautai, Davainos ir Manvydai.

Pagal legendą Radvilos savo giminės pradžią siejo su Sirpučiu.

Istoriniuose šaltiniuose Sirputis minimas kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio Traidenio (1269-1282) brolis. Haličo–Voluinės metraštyje pasakojama, kad jis ne kartą vadovavo Traidenio kariuomenei. Skirtingai negu kiti Traidenio broliai, Sirputis per kovas nežuvo.

Kiek čia tiesos apie Radvilų kilmę iš Sirpučio, sunku pasakyti, bet tikrai žinome, kad Radvilos tikrai kilę iš Kristino Astiko (apie 1363-1443).

Kristino sūnus Radvila (apie 1384-1477) pradėjo Radvilų giminę. Kitas Kristino sūnus, Stanislovas (?-1519), ir toliau tęsė tėvo, Astikų, šaką. Jei laikytis šių dienų pavardžių suteikimo tradicijų, tai Radvilas reikėtų vadinti Astikais arba Astikaičiais.

Taigi, turėtume nenustebti, kad prieš 500 metų tavo draugas ar draugė buvo giminaitis ar giminaitė.

Radvilų giminės genealoginis medis, 1666 m. Su legendine dalimi medis apima 21 kartą. Lietuvos valstybės istorijos archyvas Vilniuje, f. 1280, ap. 2, b. 9.