Šiandien sukanka 275 metai nuo Tado Kosciuškos gimimo

Atgal

Šiandien sukanka 275 metai nuo Tado Kosciuškos gimimo

2021-02-04

Pasaulyje žinomas kaip Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko – LDK gimęs, įtvirtinimus mūšiams statęs karo inžinierius, generolas, JAV karo už nepriklausomybę (1775–1783) dalyvis, Kosciuškos sukilimo (1794) vadas. Jo būta labai įvairiapusio žmogaus. Visą gyvenimą kovojo už laisvę, žmogaus teises, savo tėvynę ir jos žmones.

Simboliška, kad Vilniaus pilių papėdėje esanti gatvė, pavadinta Tado Kosciuškos vardu – didvyrio, kurį visais įmanomais būdais skelbia savu JAV, Lenkija, Baltarusija ir Lietuva. Nenuostabu, nes tokį herojų nori turėti kiekviena tauta. Tačiau, kad ir ką sakytu kiti, Tadas Kosciuška gimė LDK.

Lietuvoje T. Kosciuška bene labiausiai žinomas kaip 1794 m. sukilimo prieš Rusijos imperiją ir Prūsijos karalystę vienas organizatorių ir vyriausiasis vadas. Tai buvo ne tik talentingas inžinierius, karys, bet ir aukštos moralės žmogus, be to, intelektualas, eruditas. Puikiai grojo pianinu, gražiai piešė, deklamavo eiles.

Amžininkų vertintas štai kaip:

Rusijos imperatorienė vadino jį „Bestija!“ Jules Verne’as knygoje 20 000 mylių po vandeniu pagerbė Kosciušką, rašydamas, jog kapitono Nemo kajutėje kabojo Kosciuškos portretas. George’as Byronas rašė: „Kosciuška – tai garsas, kuris rėžia tironui ausį.“ Napoleonas Bonapartas vadindavo jį Šiaurės didvyriu. Thomas Jeffersonas sakė: „Skaidriausias laisvės sūnus, laisvės visiems, o ne saujelei ir turtuoliams.“ George’as Washingtonas apie Kosciušką pasakė ir parašė tiek gerų žodžių, kad nė pakartoti neįmanoma.

Kosciuškos vardu pavadinta planetoidas, aukščiausias Australijos kalnas, apygarda Indianos valstijoje (JAV), miestas Misisipės valstijoje (JAV), du pagrindiniai Niujorko tiltai, sala Aliaskoje. Paminklai Kosciuškai stovi Krokuvoje, Lodzėje, Čikagoje, Vašingtone, Detroite, Filadelfijoje, Vest Pointe ir kitur.

Daugybėje Lenkijos, JAV, Baltarusijos ir kitų šalių miestuose jo vardu pavadintos gatvės. Lietuvoje yra septynios gatvės, pavadintos Tado Kosciuškos vardu. Viena iš jų Vilniuje – šioje gatvėje yra įsikūrusi ir Vilniaus pilių rezervato direkcija.

Plačiau: https://bit.ly/3ts2jPb