Vilniaus pilių kupole: dr. Rūtilės Pukienės paskaita „Ką pasakoja senosios Vilniaus pilių pušys?"

Atgal

Vilniaus pilių kupole: dr. Rūtilės Pukienės paskaita „Ką pasakoja senosios Vilniaus pilių pušys?"

2023-08-28

Ne vienoje Kalnų parko vietoje lankytojų žvilgsnis užkliūna už čia augančių tarp jaunesnių medžių pasislėpusių senų pušų. Miškininkai jų amžių vertina 150 metų. Ar tai tiesa?
Buvusios Kreivosios pilies kalvų viršūnes puošiančias atskiras pušis galima pamatyti ir senose, apie XIX–XX amžių sandūrą, darytose fotografijose. Gal tai tos pačios pušys?
Deja, seni medžiai, kaip ir žmonės, laikui bėgant pajunta metų naštą,
nebeprisitaiko prie pakitusių sąlygų, atsinaujina senieji randai, medis pūva ir džiūsta. Žmonių lankomose vietose tokie medžiai tampa pavojingi ir turi būti pašalinti.
Tačiau nupjautas medis – lyg knyga, kurioje galima išskaityti per medžio gyvenimą nutikusius įvykius. Metinės medžio rievės, pritaikius dendrochronologijos mokslą, parodo, kada medis gimė, kaip augo, padeda datuoti ypatingus medžio užfiksuotus nutikimus.
Prie Kalnų parko estrados nudžiūvusios ir nupjautos senosios pušys užminė dar daugiau mįslių. Jų rievėse matyti ne tik įvairių sužalojimų randai, bet aptikta ir kulkų. Kaip pavyko nustatyti laiką, kada tos kulkos iššautos, kiek iš tikrųjų šioms pušims metų ir dar daug kitokių paslapčių bus atskleista paskaitoje „Ką pasakoja senosios Vilniaus pilių pušys?“.
Paskaita nemokama, bet būtina išankstinė registracija: https://forms.gle/ygXmsNvHcCxhbv9y9.
Paskata vyks 2023-08-31, ketvirtadienį, 18 val. vakaro, Vilniaus pilių kupole. Žemėlapį, kur yra Vilniaus pilių kupolas, galima rasti čia: https://goo.gl/maps/7RXMhQnHJLyLfZ5J8.
Kilus klausimams, susisiekite su koordinatoriumi Stanislovu Patkausku, mob. +370 625 279 87.