Vilniaus Kreivosios pilies medinėms konstrukcijoms beveik 700 metų

Atgal

Vilniaus Kreivosios pilies medinėms konstrukcijoms beveik 700 metų

2022-10-31

Šiuo metu tvarkomas Vilniaus Kreivosios pilies (Trijų Kryžių kalno) kiemas. Tiesiami pėsčiųjų takai, įrengiami laiptai, atokvėpio aikštelės. Prieš atliekant šiuos darbus, buvo atlikti ir archeologiniai tyrimai (tyrimų vadovė Dovilė Baltramiejūnaitė). Archeologinių tyrimų metu, netoli Trijų Kryžių paminklo, buvo iškastas šurfas (nedidelės apimties duobė), kuriame buvo rasta medinių konstrukcijų liekanų.

Kadangi prie medinių konstrukcijų nebuvo aptikta archeologinių radinių, kurie leistų tiesiogiai nustatyti konstrukcijų amžių, tyrimų vadovei Dovilei Baltamiejūnaitei sutikus, direkcijos užsakymu valstybinis mokslinių tyrimų institutas, Fizinių ir technologijos mokslų centras, radioaktyviosios anglies metodu nustatė mėginių, paimtų iš medinių konstrukcijų liekanų, amžių. Nustatyta, kad medinės konstrukcijos pagamintos iš medienos, kuri buvo nukirsta prieš beveik 700 metų. Atsižvelgus į tai, kad radioaktyviosios anglies kiekis atmosferoje skirtingais laikotarpiais buvo nevienodas, labai tikėtina, kad Vilniaus Kreivosios pilies konstrukcijos buvo sumontuotos iš medienos, kuri buvo nukirsta laikotarpyje nuo 1277 iki 1325.

Radioaktyviosios anglies metodas remiasi principu, kad visi gyvi organizmai, pradedant bakterijoms ir baigiant žmonėmis, kurie kvėpuoja oru, nori ar nenori įkvepia ir radioaktyvios anglies, kuri labai mažais kiekiais egzistuoja atmosferoje. Kai gyvi organizmai miršta, tai jie nustoja įkvėpti šios radioaktyvios anglies ir jos kiekis mirusiojo (bakterijos, augalo, medžio, žmogaus ir t.t.) organizme pradeda mažėti. Beveik po 6 tūkst. metų mirusiajame organizme galima rasti tik pusę radioaktyviosios anglies kiekio. Žinant, kiek mirusiajame organizme yra išlikę radioaktyvios anglies, nesunku sužinoti, kada gyvas organizmas mirė (pvz., medis buvo nukirstas).

Taigi, pirmą kartą gautos branduolinės fizikos tyrimais pagrįstos datos iš Vilniaus Kreivosios pilies medinių konstrukcijų liekanų. Jos tik patvirtina, kad labai tikėtina, jog prieš beveik 700 metų trečioji Vilniaus pilis buvo ne kur nors, bet dabartinio Kalnų parko teritorijoje ir ją galėjo pastatyti ne tik Lietuvos valdovas Gediminas ar jo brolis Vytenis, bet ir Gedimino tėvas ar dėdė – Pukuveras ar Butigeidis. O gal net ir Traidenis? Vilniaus Kreivoji pilis buvo sunaikinta 1390 metais, ją sudeginus kryžiuočiams, padedant būsimam Lietuvos valdovui Vytautui.

Su mėginių laboratorinių tyrimų protokolu galima susipažinti, paspaudus šią nuorodą.