Nemokama ekskursija „Vilniaus pilių istorijos pėdsakais“

Atgal

Nemokama ekskursija „Vilniaus pilių istorijos pėdsakais“

2020-08-10

Minint UNESCO Pasaulio paveldo Lietuvoje metus, šių metų rugsėjo 11 d. organizuojama nemokama ekskursija „Vilniaus pilių istorijos pėdsakais“. Eskursija prasidės nuo Vilniaus katedros varpinės, 16:30. Truks iki 19:00.

Būtina išankstinė registracija, adresu https://forms.gle/DrdZ1m8noU15wxLG7.

Trumpai apie ekskursiją

Ši ekskursija – tai pažintis su Vilniaus pilimis, kurių teritorija XIV -XVI amžiais buvo politinis, religinis bei kultūrinis Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės centras, savarankiškas urbanistinis gynybinės ir reprezentacinės paskirties darinys. XIV a. Vilniaus pilys buvo trys: Aukštutinė, Žemutinė ir Kreivoji. Įsikūrusios viena šalia kitos jos sudarė vientisą įtvirtinimų kompleksą. Kreivoji pilis nėra išlikusi.

Žemutinė pilis išaugo iš Aukštutinės pilies papilio ir jau XIII-XIV a. pirmoje pusėje buvo apjuosta apie 1 km. ilgio mūrine gynybine siena. Didžioji teritorijos dalis priklausė LD kunigaikščiui. Vakarinė teritorijos dalis priklausė Vilniaus vyskupui. Į Žemutinės pilies teritoriją buvo patenkama pro sargybų saugomus vartus. Vieni iš jų, pagrindiniai ir reprezentaciniai – pietiniai vartai, buvę mūriniai, trijų aukštų, čerpėmis dengtu stogu. XIX a. pirmoje pusėje nugriauti. Šiandien šią vietą žymi raudono granito geometriniai tūriai. Žemutinės pilies teritorijoje išsidėstę svarbiausi viduramžių miesto vystymuisi ir klestėjimui įtakos turėję objektai – Senasis arsenalas, Naujasis arsenalas, Šv. Stanislovo ir Šv. Vladislovo arkikatedra bazilika, LDK valdovų rūmai, savo klestėjimą išgyvenę XVI a.

Aukštutinė pilis, savo gyvavimą, kaip pirmykštės bendruomenės piliakalnis, pradėjusi dar II tūkstantmetyje prieš Kr. (apie tai byloja archeologiniai radiniai), šiandien reprezentuojama LDK Vytauto laikus menančios mūrinės statybos liekanomis: Vakariniu bokštu, Pietinio ir Šiaurinio bokštų atžymėjimais, Kunigaikščių rūmų griuvėsiais bei gynybine siena.

Kreivoji, buvusi medinė pilis, po 1390 m. sudeginimo neatstatyta ir savo paslaptis saugo po storais žemių sluoksniais.