Ketvirtadienį (09-29 d.) Vilniaus pilių kupole: dr. Antano Petrilionio paskaita „MELNO TAIKAI – 600 METŲ“

Atgal

Ketvirtadienį (09-29 d.) Vilniaus pilių kupole: dr. Antano Petrilionio paskaita „MELNO TAIKAI – 600 METŲ“

2022-09-25

Sukanka 600 metų, kai buvo sudaryta Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės sutartis su Kryžiuočių ordinu – MELNO TAIKA. Šia sutartimi Ordinas atsisakė bet kokių teisių į Užnemunę (Sūduvą) ir Žemaitiją, taip buvo baigti karai su Ordinu ir nustatytos aiškios sienos tarp LDK ir Ordino valdų.

Melno sutartimi įteisinta siena tarp Kryžiuočių ordino ir Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) per 600 metų mažai tekito iki šių dienų, todėl yra laikoma viena seniausių ir stabiliausių tarpvalstybinių sienų Europoje. Dabar ši siena skiria mūsų valstybę nuo Rusijos Federacijos, o jos atkarpos Palangos ir Šilutės rajonų, Pagėgių savivaldybėse įtrauktos į LR Kultūros vertybių registrą. Nors Melno taikos sutartimi Sūduvos žemės buvo padalintos, didžioji dalis – Užnemunė – liko LDK, o tai lėmė, jog beveik 400 metų šioje teritorijoje nebuvo tiesioginių karinių veiksmų.

Rugsėjo 29 d., ketvirtadienį, 18:30 val. kviečiame į Vilniaus pilių kupolą – vyks istoriko dr. Antano Petrilionio (VU Istorijos fakultetas) paskaita „MELNO TAIKAI – 600 METŲ“.

Paskaita nemokama, registruotis galite čia: https://bit.ly/3xUINia

Nuotraukoje: Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto majestotinis antspaudas iš 1422 m. Melno taikos sutarties. Ir Melno taikos sutartimi nustatytos LDK valstybinės sienos išlikusi atkarpa (A. Strazdo nuotrauka, Kultūros vertybių registras).