Kviečiame ketvirtadienį (09-15 d.) į Vilniaus pilių kupolą: paskaita „Krikščionys pagoniškame Vilniuje“

Atgal

Kviečiame ketvirtadienį (09-15 d.) į Vilniaus pilių kupolą: paskaita „Krikščionys pagoniškame Vilniuje“

2022-09-10

Kviečiame ketvirtadienį į Vilniaus pilių kupolą: archeologų dr. Irmos Kaplūnaitės ir dr. Ryčio Jonaitčio (Lietuvos istorijos institutas) paskaita „Krikščionys pagoniškame Vilniuje“.

Trukmė: 1 val. Paskaita yra nemokama, bet reikia registruotis čia: https://bit.ly/3d5pn36.

XIII–XIV a. Lietuvos kaimynai jau buvo krikščionys: rytuose stačiatikiai, šiaurėje ir pietuose katalikai. Šių dviejų krikščioniškų srovių atstovai susidūrė pagoniškame, bet jau svyruojančiame tarp naujo tikėjimo pasirinkimo Vilniuje.

Nors jų atvykimo ir įsikūrimo Vilniuje priežastys ir aplinkybės skyrėsi, tačiau abi bendruomenės atliko tam tikrus vaidmenis, kurie atitiko jų specifiką. Krikščionių – ir stačiatikių, ir katalikų – reikšmę ir įtaką mieste didele dalimi lėmė didžiųjų Lietuvos kunigaikščių vykdyta politika ir jų planai kiekvienai iš bendruomenių. Galima sakyti, kad valdovai išnaudojo abiejų bendruomenių geriausias „savybes“, siekdami didžiausios naudos besikuriančiam miestui ir, žinoma, savo aplinkai. Krikščioniškosioms bendruomenėms augant, jos tapo vis mažiau priklausomos nuo didžiųjų kunigaikščių. Prieš pat katalikišką Lietuvos krikštą jau buvo susiformavę priemiesčiai dabartiniame Vilniaus senamiestyje – stačiatikiškasis Civitas Rutenica ir katalikiškasis Vokiečių miestas.

Turite klausimų ar kilo problemų registruojantis, prašome kreiptis el. paštu: vilniauspilys@gmail.com arba tel. +37061800838

→ Renginys gali būti fotografuojamas.