Kviečiame ant Gedimino kapo piliakalnio – vidurvasario šventė „Vasarvidžio moterų sutartinės“

Atgal

Kviečiame ant Gedimino kapo piliakalnio – vidurvasario šventė „Vasarvidžio moterų sutartinės“

2022-06-15

Stačiašlaitėje Vilniaus pilių teritorijoje norime pakviesti klausytis ir patiems žmonėms išbandyti vieną unikaliausių žmonijos nematerialaus kultūros paveldo reiškinį – sutartines, lietuvių polifonines (daugiabalses) dainas. Projekto idėjos autorė Laurita Peleniūtė – muzikantė, folkloristė su projektu „Promočių giesmės“, kuris skatina, moko ir įkvėpia žmones dainuoti lietuvių liaudies dainas ir giedoti sutartines, kviečia švęsti vasarvidžio pradžią, palydint saulę sutartinėmis. Šis renginys ženkliai prisidės prie etninės kultūros sklaidos jaunimo tarpe. Vasarvidis - tai vidurvasario švenčių pradžia, kuomet astronomiškai naktys kelias paras iš eilės tampa trumpiausios metuose, o dienos ilgiausios.

Renginio data: 2022 m. birželio 22 d.

Renginio vieta: GEDIMINO KAPO PILIAKALNIS.

Renginio kaina: gėlių vainikas. Renginys nemokamas.

Renginio programa:

19.00 Renkamės.

19.30 Sutartinių mokymai ant Gedimino kapo kalno.

21.00 Leisimės ant Altanos kalno.

21.30 Saulės palyda.

21.59 Saulės lyda.

Saulei nusileidus, leisimės prie upės Vilnele šaukiamos ir dainuosim jai sutartines, paleisim vainikus plaukti. Vakaro programoje dar lauks nuostabi naktinė ir jau tradicinė ekskursija po Kreivajį miestą.

Rregistruotis čia: https://bit.ly/3yb1ajK

Vasarvidžio moterų sutartinės – tai ir šventė, ir edukacinis renginys vilniečiams ir miesto svečiams, jau ketvirtus metus vyksiantis birželio mėnesį unikalioje vietoje – dabartiniame Kalnų parke, kur XIV amžiuje stovėjusi Vilniaus Kreivoji pilis ir buvo pirmasis Vilniaus „rajonas“ – Kreivasis miestas. Ten, kur kūrėsi pirmieji vilniečiai, šiandien auga miškas. Retas žino, kad legendinių istorijų kunigaikščio Gedimino susapnuotas vilkas staugė būtent būsimos Kreivosios pilies vietoje. Miestas išaugo ant šių Vilniaus pilių kalvų ir tyrinėjimai patvirtina, kad šiame kalvyne būta senojo miesto ir pilies, kuri krito per 1390 metų Vilniaus puolimą. Po šio puolimo Kreivoji pilis nebebuvo atstatyta, o miestas pradėjo augti slėnyje.

Projekto idėja, burti Vilniuje ir iš kitų miestų esančias moteris ant buvusio Kreivojo miesto (dabar Kalnų parko) gražiausių kalvų – Altanos kalno, kuris lyg stogo kraigas virš Vilniaus miesto, iš čia galima pamatyti Vilniaus siluetą, Bernardinų sodo panoramą ir Vilnios (Vilnelės) vingį ir būtent čia – raudoniausi saulėlydžiai. Palydėti saulės sutartinėmis susirenka arti 200 moterų ir kasmet skaičius auga. Projektas turės keturis etapus: edukacinį, kuomet visi šventės dalyviai ant Gedimino kapo kalno yra išmokomi sutartinių, kurios bus giedamos saulei leidžiantis, kitas etapas – saulės palyda ant Altanos kalno regyklos, trečias etapas – vainikų leidimas į vandenį Vilnelės upėje su sutartinėmis apie upes, ketvirtas – edukacinės ekskursijos ir paskaita – pasakos ir naujausiais atradimais dalinsis baltų kultūros tyrėjas – archeologas prof. Vykintas Vaitkevičius, o Vilniaus pilių rezervato gidai ves sutemų ekskursiją.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.