Vilniaus pilių „stuburas“ – upė Vilnia ir įkaitę stovyklautojai

Atgal

Vilniaus pilių „stuburas“ – upė Vilnia ir įkaitę stovyklautojai

2022-08-05

Šiandieną nuostabi, karšta vasaros diena ir mes, su Vilniaus miesto centrinės bibliotekos stovykos vaikais einame į Vilnią (Vilnelę) ieškoti fosilijų. Fosilijos – tai suakmenėjusios organizmų liekanos arba jų atspaudai uolienose. Ir, anot mokslininkų, jų gali aptikti bet kuris iš mūsų, jei tik labiau kreiptume dėmesį į tai, kas yra po kojomis.

Akmenimis virtusią gyvybę galima rasti braidant ir prie Vilnios krantų. Pakutinis ledynas kartu tempėsi ne tik akmenis, bet ir suakmenėjusias gyvūnų liekanas – jūrines fosilijas ir jas mums atslenkantys ledai „importavo“ iš Estijos. Daug už ką mes turime būti dėkingi ledynams – gerti požeminį neapdorotą vandenį mums leidžia po žeme esančios ledyninės smėlio ir žvyro nuosėdos, kurios veikia kaip aukščiausios kokybės filtras. Ir nutirpus ledynams, ant Bekešo ir kitų kaimyninių kalvų dar labai ilgai nežaliavo medžiai. Todėl 45 metrų aukščio skardžiai iš tolo švietė ryškiomis gelsvo smėlio ir rausvo molio spalvomis. Ledynai sukūrė ir Vilniaus pilių kalnus.

Pasakojimas apie prie Vilniaus pilių kalnų sustojusį ledyną, braidymas po Vilnią (Vilnelę) buvo dvigubai naudingas – ir atsivėsinome ir daug įdomaus sužinojome.