Ketvirtadienio paskaita Vilniaus pilių kupole – archeologas Gintautas Striška apie Žemutinės pilies pietinius vartus

Atgal

Ketvirtadienio paskaita Vilniaus pilių kupole – archeologas Gintautas Striška apie Žemutinės pilies pietinius vartus

2022-07-28

Kažkada, seniai seniai, pietinėje Žemutinės pilies gynybinės sienos dalyje buvo vartai, vedę į Pilies gatvę. F.Hogenbergo (1581 m.) plane Vilniaus Žemutinėje pilyje Pilies vartai atvaizduoti du kartus. Vieni jų, lokalizuoti teisingai, vedė į tiltą, permestą per Vilnelės senvagę ir toliau į Pilies gatvę – taip pradeda ketvirtadienio paskaitą archeologas Gintautas Striška (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai) apie vietą, kur stūkso visų gerai matomi, tačiau nepažinti keturi granito luitų „suoliukai“.

Šį ketvirtadienį Vilniaus pilių kupole turėjome retą galimybę iš arčiau, tai yra iš „žemiau“ – archeologinės perkasos, pažinti Vilniaus pilies gynybinės sienos pietinius vartus, jų aplinką ir šalia buvusius pastatus. 1837 m., caro valdžiai ardant senuosius miesto įtvirtinimus, Pilies vartai ir aplinkiniai statiniai buvo nugriauti.

Dėkojame Gintautui už įdomią paskaitą, o klausytojams už ketvirtadienio paskaitų lankymą. Taip po „gabaliuką“ pažinkime Vilniaus pilių teritoriją.