Sekmadienio Vilniaus pilių kupolo dirbtuvės: „APELSINAI KAIP VYŠNIOS“

Atgal

Sekmadienio Vilniaus pilių kupolo dirbtuvės: „APELSINAI KAIP VYŠNIOS“

2022-07-03

Sekmadienio Vilniaus pilių kupolo dirbtuvės kartu su dailininke Maryte Dominaite buvo sodrios spalvomis ir netikėtu procesu - darėme varinines, didžiules vyšnias įdomia ir labai sena technika. Emaliavimą imta naudoti pirmame tūkstantmetyje pr. Kr. senovės Egipte ir nedaugelis žinojome, kad ši, vadinama karališka, suteikia ja atliktiems darbams ne tik grožio, bet ir ilgaamžiškumo. Emalis gaminamas lydant sutrintą stiklą, sumaišius jį su spalvų pigmentais. Dėl savo atsparumo drėgmei ir karščiui emalis buvo naudojamas rūmų bei šventyklų architektūroje. Istoriniuose šaltiniuose minimas dar vienas, kiek netikėtas, emalio panaudojimas - baroko epochoje aristokratės emaliuota apykakle pridegdavo kaklą ir dekoltė, taip stengdamos paslėpti labiausiai amžių išduodančias kūno vietas.

Norint dirbti su emaliu reikia ne tik šio amato žinių, bet ir ypač didelio kruopštumo bei kantrybės, nes esant aukštai temperatūrai, emalis dažnai elgiasi „neprognozuojamai“ – arba lieka „neiškepęs“, arba „perkepęs“. Dėkojame dailininke Marytei Dominaitei už atskleistas emalio paslaptis. O kodėl darėme vyšnias? Žemutinės pilies teritorijoje archeologų rasti vyšnių kauliukai išduoda, kad Bona Sforca čia, netoliese esančiame sode, augino vyšnias.

Jos pakeitė karalienės Italijoje mėgtus apelsinus, kuriems Lietuvos klimatas netiko: XVII a. pirmoje pusėje Vilniuje lankęsis brolis pranciškonas Antonijus rašė: „Arti pilies yra puikus sodas, suplanuotas ir užlaikomas kaip itališko stiliaus. Tačiau jame dėl šalto klimato nėra apelsinmedžiais apsodintų takelių ir sodo sienų. Sode auga daug vyšnių... (marene, kitaip – maraskos), jos vešlios ir jų šakos teikia pavėsį sodo takeliams. Be to, šiame mieste yra daug ornamentinių fontanų, kurie gauna vandenį iš aplinkinių kalvų.“

Na, o Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vidiniame kieme atliekant archeologinius tyrimus, ankstyvosios gyvenvietės sluoksnyje rastas ir emalio karolis. Emalio ir stiklo karoliai senajame geležies amžiuje sudarė vieną gausiausių iš Romos imperijos importuotų dirbinių.