Teritorijos tvarkymas

Atgal

Teritorijos tvarkymas

2016 m. spalis
Ilgą laiką didžiąją paros dalį skendėjęs tamsoje Pilių parkas Vilniaus pilių kultūrinio rezervato direkcijos ir sostinės savivaldybės pastangomis vakarais nušvinta 60-čia naujais LED šviestuvais. Pakeisti visi pasenę šviestuvų stovai Pilių parke ir K. Škirpos alėjoje, tris stovai prožektoriams Gedimino kalnui apšviesti, o neveikiančios kabelių jungtys pakeistos naujomis. Visiems darbams buvo skirti 58 tūkst. Eurų.

Dabar, kai įrengtas apšvietimas, tikimės, kad pačioje miesto širdyje esanti istorinė vieta ne tik dienos metu, bet ir sutemus taps puikia laisvalaikio erdve. Jau dabar net vėlyvą vakarą parke pastebime daugiau žmonių.
2015 m. gruodis. Saugome vinkšną
Eidami nuo paminklo karaliui Mindaugui link Katedros aikštės kaskart galime pasigrožėti vienu seniausiu ir vertingiausiu Pilių parko medžių – paprastąja vinkšna (Ulmus laevis Pall.). Manoma, kad ji pasodinta 1810–1814 m, neužilgo po Vilniaus katedros rekonstrukcijos (1801 m.) pagal Lauryno Gucevičiaus projektą.

Saugodami šį aukštai šakas iškėlusį medį jau ne kartą kvietėme arboristus. Pernai jie sutvirtino šakas, jas tvirtai suverždami. Šiemet mažosios bendrijos „Bebriukai“ ir UAB „Arbovita“ arboristikos specialistai-aukštalipiai: Vytautas Stonkus, Renaldas Žilinskas ir Skaidrius Grigalevičius išpjovė išdžiūvusias šakas ir svyrančias šakas suveržė naujomis virvėmis – taip gelbėdami nuostabiąją vinkšną nuo audrų ir vėjų.
2015 m. liepa. Pilių parkas tapo saugesnis – sutvarkyti medžiai
Liepos pirmąją praūžus vėtroms Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija vėl kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus specialistus – parko medžiai kelia pavojų lankytojams. Po to, kai Savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus Želdynų poskyrio, Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio spLiepos pirmąją praūžus vėtroms Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija vėl kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus specialistus – parko medžiai kelia pavojų lankytojams. Po to, kai Savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus Želdynų poskyrio, Kultūros paveldo departamento Vilniaus teritorinio padalinio specialistai dar kartą apžiūrėjo medžius, keliems medžiams buvo patvarkytos lajos, pašalintos pavojų keliančios bei sutvirtintos besiplečiančios kamieninės šakos, nupjauti keli, neatlaikę sausros, puvinio ir amžiaus naštos, paprastieji uosiai Darbai buvo atlikti per savaitę. Paskutinį kartą Vilniaus pilių valstybinio  kultūrinio rezervato Pilių parko želdiniai tvarkyti šį pavasarį.

Dėkojame UAB „Amber Food“, kuri finansavo Pilių parko želdynų tvarkymą.ecialistai dar kartą apžiūrėjo medžius, keliems medžiams buvo patvarkytos lajos, pašalintos pavojų keliančios bei sutvirtintos besiplečiančios kamieninės šakos, nupjauti keli, neatlaikę sausros, puvinio ir amžiaus naštos, paprastieji uosiai Darbai buvo atlikti per savaitę. Paskutinį kartą Vilniaus pilių valstybinio  kultūrinio rezervato Pilių parko želdiniai tvarkyti šį pavasarį.

Dėkojame UAB „Amber Food“, kuri finansavo Pilių parko želdynų tvarkymą.
2015 m. birželis. Pasodinti gėlynai
Pilių parke vasara pražydo įvairiaspalviais žiedais. Raudoni, geltoni, rožiniai gėlių kilimai pasitinka tiek skubančius, tiek čia pailsėti nusprendusius vilniečius bei miesto svečius. Net devyni margaspalviai gėlynai džiugina Pilių parko lankytojus.
2015 m. Pašalinta ant Vilnios kranto nulūžusi tuopa
Šio pavasario vėjuotų orų išbandymo neišlaiko ypač brandesni rezervato teritorijoje augantys medžiai. Dešiniajame Vilnios krante prie pat tilto upei įtekant į Nerį augo tapybiškai atrodžiusi trikamienė Baltoji tuopa (Populus alba L.). Prieš keletą dienų vėjo šuoro neatlaikęs vienas kamienas nulūžo ir nutįso skersai Vilnios. Jį pašalinus paaiškėjo, kad išpuvę šaknys neišlaikys ir likusių kamienų. Vienas jų pasviręs kėlė pavojų ne tik tilto konstrukcijoms,  bet ir praeivių saugumui. Teko prašyti medžių pjovėjų pagalbos, siekiant išvengti skaudžių pasekmių.

Dėkojame UAB „Amber Food“ už finansinę pagalbą.
2015 m. balandis. Sulaužyti suolai
Dar prisimename, kaip praeitą vasarą per Dainų šventę Kalnų parke šurmuliavo Ansamblių diena. Ta proga Vilniaus miesto savivaldybė buvo sutvarkiusi jai priklausančią Kalnų parke esančią estradą. Žiūrovai drąsiai sėdosi ant sutvarkytų ir naujai nudažytų tvirtų suolų. Deja, nė metams nepraėjus dalis suolų sulaužyta, išplėštos net kelios eilės.  Kreipėmės į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydami sutvarkyti suolus.
2015 m. Kartu su vilniečiais tvarkėme Kalnų parką
Į mūsų kvietimą prisijungti  prie akcijos Darom 2015,  švarinant Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato teritoriją, atsiliepė  didelis būrys talkininkų. Balandžio 25 d. atėję šeimomis ir pavieniui, didesniais ar mažesniais kolektyvais, visi padirbėjo iš peties. Pririnktas pilnas sunkvežimis šiukšlių maišų.
 
Dėkojame Tauro ir Vilniaus būrių šaulių sąjungos nariams ir visiems kitiems talkininkams, mylintiems ir saugojantiems Kalnų parko gamtą, jaučiantiems pagarbą teritorijai, bylojančiai Lietuvos istoriją.
2015 m. Tvarkyta Didžioji griova
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnai, kaip ir kiekvieną pavasarį, balandį talkino tvarkydami Kalnų parką. Jų darbas buvo itin sudėtingas kontrastingo Didžiosios griovos reljefo sąlygomis. Jie šalino medžių išvartas, išnešė susmulkintus nuvirtusius medžius, pavienes šakas.

Vilniaus pilių kultūrinio rezervato direkcija yra dėkinga Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kariūnams už pagalbą.
2015 m. kovas. Kalnų parke tvarkyti inkilai
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija, tęsdama bendradarbiavimą su Lietuvos ornitologų draugija, inicijavo renginį, skirtą pavasariniam paukščių sugrįžimui. Š.m. kovo 9 d. Vilniaus Kalnų parke patikrinti ir išvalyti visi inkilai iškelti 2013 m. gegužės 25 d. vykusios akcijos metu, taip pat inkilai suvežti iš įvairių Lietuvos girininkijų ir 2014 m. kovo 21 d. spalvingo bei triukšmingo renginio metu sukabinti Kalnų parko kalvų šlaituose. Kai kurie po patikrinimo buvo perkelti į kitus medžius, didesniu atstumu vienas nuo kito.
2015 m. Vilniaus Pilių parke tvarkėme želdinius
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato Pilių parke kovo pabaigoje buvo tvarkomi želdynai. Iškirsti ir nugenėti lankytojams pavojų keliantys pažeisti, pavojingai pasvirę, drevėti, skylančiais kamienais, per tankiai sužėlę medžiai.  Darbai buvo atliekami pagal  Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo skyriaus Želdynų poskyrio 2015 03 19 išduotą leidimą  Nr. 296/2015. Leidimas suderintas su Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamento Vilniaus miesto agentūra ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritoriniu padaliniu.

Dėkojame UAB „Baltisches Haus“, kuri finansavo Pilių parko želdynų tvarkymą.
2015 m. vasaris. Kalnų parke sutvarkėme piktavalių veiklos padarinius
Ne visus Kalnų parko lankytojus domina šios vietos praeitis, didinga istorija, kurios trumpi duomenys pateikiami visoje teritorijoje išdėstytuose stenduose. Rudens pabaigoje atnaujinti, prabėgus vos keliems mėnesiams, jie vėl nuniokoti, išteplioti, nudraskyti. Tokiems „kūrėjams“ užkliūva ne tik stendai, bet ir lauko tualetas, elektros pastotė, šunų ekskrementų dėžutė.
2014 m. Pilių parke tvarkyti inkilai
2014 m. lapkričio 21 d. Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato darbuotojai kartu su Lietuvos ornitologų draugijos atsakingais atstovais Pilių parko pietinėje dalyje patikrino ir išvalė inkilus. Vilniaus miesto savivaldybės užsakymu ornitologo Dariaus Musteikio pagaminti inkilai buvo iškelti prieš dvejus metus.
2014 m. Kalnų parke atnaujinome dalį stendų
2013 m. rudenį Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija Kalnų parke pastatė septynis informacinius stendus, supažindinančius su šio parko pagrindinėmis kultūros ir gamtos vertybėmis. Deja, ne visi parko lankytojai jaučia pagarbą praeičiai. Spalio 27 d. dalis stendų negailestingai suniokoti.
2014 m. Pilių parke tvarkyti želdiniai
Nuo spalio 28 dienos buvo tęsiami želdinių tvarkymo darbai Pilies skvero dalyje nuo Katedros aikštės prieigų iki Arsenalo g. Jų metu pašalinti 6 pavojų keliantys medžiai, nugenėtos 50 medžių lajos, nužeminta 16 kelmų. Darbai buvo vykdomi pagal 2013 m. lapkričio 28 d. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Miesto tvarkymo skyriaus Želdynų poskyrio išduotą leidimą saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams Nr. 1849/2013.
2014 m. Įrengti nauji gėlynai, atnaujinti senieji
Vasarą pasitinkantis Pilių parkas birželį pražydo įvairiaspalviais žiedais. Miesto gyventojus bei svečius džiugina ne tik atnaujinti senieji, bet ir įrengti naujieji gėlynai. Šiemet jų plotas siekia 389,3 m2.

Centrinis gėlynas, kaip ir pernai, atgijo ryškiomis vienmetėmis gėlėmis – smulkiažiedėmis begonijoms. Greta jo naujai atsiradusiame gėlyne akį džiugina rododendrai, lanksvos, begonijos. Siekiant apsaugoti veją nuo mindžiojimo, greta kavinės pasodintos margalapiai krūmai sedulos, lankytojų praminto tako nuo Valdovų rūmų į parką pradžioje ir pabaigoje pražydo veigelos (25 vnt.), melsvės (90 vnt.). Gėlynas prie K. Škirpos alėjos pasipuošė vienmetėmis gėlėmis –tagetėmis, žilėmis, jį rėmina kadagių ir astilbių eilės.

Iš viso įrengti 6 nauji bei atnaujinti 2 senieji gėlynai.
2014 m. Tvarkytas Kalnų parkas
Saulėtą, šiltą balandžio 26 dieną Kalnų parke nuo pat ryto rinkosi pavasarinės švarinimosi akcijos „Darom 2014“ savanoriai, kuriems svarbu, kad ši vilniečių ir miesto svečių mėgstama vieta taptų švaresnė ir dar patrauklesnė. Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija kasmet tradiciškai prisijungia prie akcijos „Darom“.

Daugiau kaip du šimtai talkininkų tvarkė unikalų kalvyną – Trijų Kryžių, Bekešo, Stalo, Piliakalnio, Gedimino kapo, Altanos kalnus, Didžiąją griovą ir Dainų slėnį.

Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcija dėkoja visiems talkininkams, mylintiems ir saugojantiems Kalnų parko gamtą, jaučiantiems pagarbą teritorijai, bylojančiai Lietuvos istoriją.
2014 m. Sutvarkėme vandalų suniokotus informacinius stendus
Sutvarkėme Vilniaus pilių valstybiniame kultūriniame rezervate stovinčius stendus, kuriuos vasario 16-ąją suniokojo vandalai. Stenduose  lankytojai supažindinami su šia svarbia mūsų valstybei teritorija.
2014 m. Pilių parke tęsėme želdinių tvarkymą
Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato teritorijoje nuo balandžio 8 dienos buvo tęsiami želdinių tvarkymo darbai Pilių parke, tarp Barboros Radvilaitės g. ir Gedimino kalno, prie Valdovų rūmų:  pašalinta 14 keliančių pavojų medžių, nugenėtos 49 medžių lajos. Darbai buvo vykdomi pagal 2013-05-20 Vilniaus miesto savivaldybės išduotą leidimą saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams Nr. 511/2013.

Dėkojame UAB „Baltisches Haus“, kuri finansavo Pilių parko želdynų tvarkymą.

Želdinių tvarkymo darbai Pilių parke
Nuo sausio 13 d. Pilių parke vyko  želdinių tvarkymo darbai. Pirmame etape prieš Lietuvos nacionalinį muziejų buvo pašalinti 10 keliantys pavojų medžiai, nugenėtos 35 medžių lajos. Darbai buvo vykdomi pagal 2013-11-28 Vilniaus miesto savivaldybės išduotą leidimą saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams Nr. 1849/2013. Atlikus minėtus medžių tvarkymo darbus atsivėrė geresnis vaizdas nuo T. Vrublevkio gatvės į Lietuvos nacionalinį muziejų, Mindaugo paminklą ir į Valdovų rūmus. Praeiviams ant galvų nekris nudžiūvusios šakos, pagerės medžių būklė ir estetinis vaizdas. Vėliau bus tvarkomi želdiniai prie K. Škirpos alėjos, tarp Barboros Radvilaitės gatvės ir Gedimino kalno.